Добрите, лошите и злите! Една история за Пробиотици
Защо са важни полезните бактерии и разнообразието от щамове в избора ни?
Не, не става въпрос за известния на всички уестърн на режисьора Серджо Леоне. Тук ще поговорим за филма, който се разиграва на друг тип сцена, а именно нашата чревна флора!
В тънките черва и в дебелото черво буквално кипи от живот. Досега има данни за количество бактерии, което доближава тегло от 2 килограма и наброява 100-тици трилиони измерени в брой. Но да не си мислим, че всички те са едни и същи. Напротив! Класифицирани са над 35 000 вида и над 7000 щама.
И всеки един от тях дава своя специфичен принос за правилното функциониране на нашия организъм.
Кога нещата се объркват
Но точно в кой момент започваме да говорим за „добри, лоши и зли“ пробиотични бактерии. Човешкият организъм е перфектно смазана машина, която цели поддържане на баланс във всички системи. Под въздействието на различни фактори в ежедневието на съвремения човек (медикаменти, неправилно хранене, стрес и други), все по-често се наблюдава състояние на дебалансиране на чревния микросвят. Различни щамове могат да намалеят като численост и разнообразие. Знаем, че природата не търпи вакуум и свободното жизнено пространство дава стимул на други бактерии да увеличат значително своята популация.
Последици
Резултатът, който получаваме, е, че губим ползите от „добрите“ пробиотични бактерии и започваме да усещаме негативни последици от така наречените „лоши“ бактерии. Тези последици могат да се проявят най-често като диария, запек, подуване, газове. „Злият“ герой се намесва, когато това небалансирано състояние се задълбочи и/или хронифицира. Такъв пример е Клостридиалната инфекция, която е трудна за лечение и дори животозастрашаваща.
Броят и разнообразието имат значение
За щастие науката се развива непрекъснато и днес знаем много по темата как да се предпазим. А именно, да отговорим адекватно със специфична терапия, съответстваща на тежестта на състоянието. Когато има значителни по численост и разнообразие загуби на „добри“ бактерии, такъв е момента с употребата на антибиотици например, науката препоръчва употребата на пробиотици със значително количество живи бактерии от широк спектър значими щамове. По този начин помагаме на нашето тяло да възстанови баланса и да запазим качеството си на живот.
Всеки обича филми с „Happy End“, нали така? 🙂