Неофолик® Мета
Какво е Spina bifida?
Spina bifida е сериозен вроден дефект на гръбначния стълб. При този дефект се засягат гръбначният мозък, прешлените, мускулите и кожата, изграждащи гръбначния стълб.
Дефектът възниква по време на формирането на главния и гръбначния мозък през четвъртата седмица на бременността, т.е. шест седмици след последния менструален цикъл. В повечето случаи това става преди жената да разбере, че е бременна. В зависимост от тежестта на spina bifida, дефектът може да е видим по гърба на новороденото, но в по-леките случаи не се наблюдават видими анатомични изменения.
Най-тежките форми, представляващи напълно отворен гръбначен стълб, са несъвместими с живота. При по-леките форми може да се наблюдава постоянна слабост в краката, намалена чувствителност и трудност при ходене. Тези форми често водят до инвалидност.
Най-леките форми протичат със симптоми на напикаване и затруднен контрол на дефекация. Всяка жена може да роди дете със spina bifida, дори в случаите, когато няма данни за подобен дефект във фамилната история на родителите.
Приблизително 1 на 1000 бебета се ражда със spina bifida и още 1 на 1000 бебета се ражда с друг дефект на невралната тръба. Приемането на 400 μg фолиева киселина 1 месец преди забременяване и през първите 3 месеца на бременността намалява риска от поява на spina bifida до 80%.
L-метилфолатът е активната форма на фолиевата киселина, която участва като коензим в биосинтеза на аминокиселините и базите на нуклеиновите киселини. Фолиевата киселина има ключова роля в изграждането и развитието на клетките и жизненоважни структури още в ембрионалното развитие на човешкия организъм. Това се отнася в най-голяма степен до невралната тръба на плода, от която впоследствие се образува главния и гръбначния мозък.
Допълнителният прием на фолиева киселина повишава нивото на фолат в организма на майката. Ниското ниво на фолат при майката е рисков фактор за формирането на дефекти на невралната тръба в развиващия се плод. Ползотворният ефект се постига при допълнителен дневен прием на фолиева киселина от 400 μg поне 1 месец преди и 3 месеца след зачеването.
СъставФолиева киселина
Фолиевата киселина има също изключително важна роля за образуването и метаболизма на еритроцитите (червените кръвни телца), които доставят кислород и енергия до всички тъкани и органи в тялото. Фолиевата киселина в организма изпълнява своите функции, едва след като се превърне в L-метилфолат. Дотогава тя не е активна и няма биологично действие. Превръщането на фолиевата киселина в L-метилфолат е сложен и многостепенен процес, който при 12% от бременните жени не може да се осъществи поради генетичен ензимен дефект.
- Съпоставка на метаболизма на Неофолик® Mета спрямо фолиевата киселина:
Ето защо при тези жени обикновената фолиева киселина не оказва необходимия благоприятен ефект върху нормалното развитие на бременността, затова при тях е необходимо да се приема активната форма на фолиева киселина, а именно L-метилфолат.